na CZYM POLEGA ZABIEG

Badanie jest bezbolesne, niewymagane jest dodatkowe przygotowanie, wskazane jest natomiast aby skóra twarzy była pozbawiona makijażu (chodzi tu o brak podkladów, pudrów, fluidów itp.). Ocena polega na oglądaniu skóry dermatoskopem – specjalna lupa powiekszająca 10x, posiadająca spolaryzowane światło, dzięki tym funkcjom lekarz widzi struktury niewidoczne gołym okiem.

Najbardziej prawidłowym postępowaniem jest ocena całej skóry, a nie tylko zmian wskazanych przez pacjenta, ponieważ statystycznie najczęściej zmianami wskazywanymi przez chorych a budzącymi ich niepokój są łagodne brodawki łojotokowe (często o obrazie czarnych, chropawych blaszek) oraz znamiona skórne ( wystające ponad powierzchnię skóry brązowe, kopulaste guzki).

Pacjenci nie podejrzewają, że również niegroźnie wyglądające, regularne znamiona mogą byc czerniakiem, oraz nie podejrzewają, że zmiana, która nie jest czarna może być złośliwym nowotworem skóry. Raki skóry (to tzw. nieczerniakowe nowotwory złośliwe skóry) są o wiele częstsze, niż czerniak.

W naszym gabinecie istnieje możliwość archiwizacji podejrzanych zmian skórnych w celu dokładnej dalszej kontroli.

Jeśli w czasie badania lekarz zauważy nieprawidłowo wyglądajacą zmianę nie oznacza to, że od razu powinna zostać wycięta. Znaczna ilość takich znamion może podlegać krótkoterminowej kontroli – dzięki temu unikamy niepotrzebnych wycięć.

W takiej sytuacji wykonujemy zdjęcie MAKRO znamienia, a dzięki specjalnej przystawce do dermatoskopu dodatkowo wykonujemy zdjęcie MIKRO – tzw rzeczywistego obrazu spod dermatoskopu. W ten sposób pacjent może mieć pewność, że będzie miał rzetelną ocenę, czy doszło do niekorzystnych zmian w jego znamieniu i czy należy jej jednak wyciąć, czy można bezpiecznie zostawić.

Obserwacja i wczesna kontrola skierowana jest do osób, które mają bardzo dużo znamion na ciele (niektórzy pacjenci mają ich ponad 100) i wiele z nich ma nieprawidłowe cechy w badaniu klinicznym a w takim gąszczu znamion zwykle rozwinie się 1 lub max kilka czerniaków – cała reszta znamion w tej sytuacji zostanie niepotrzebnie wycięta.

Badania dermatoskopowe wykonywane są przez lek. Aleksandrę Szajko – specjalistę onkologii klinicznej.

Wskazania do badania

  • znamiona barwnikowe
  • guzki skórne o różnym zabarwieniu
  • niegojące się rany i owrzodzenia
  • zmiany, które nagle pojawiły się na skórze
  • istniejące zmiany skórne, które zaczęły się zmieniać

Wizyty kontrolne

W zależności od oceny dermatoskopowej lekarz zaleca dalsze postępowanie – usunięcie zmiany lub okresową kontrolę dermatoskopową.

Przeciwwskazania

Brak przeciwwskazań do wykonania badania.

Znieczulenie

Badanie jest niebolesne i nie wymaga znieczulenia.

Czas trwania zabiegu

W zależności od ilości ocenianych zmian od 15 do 60 minut.