Działanie
Działanie toksyny rozwija się stopniowo – pierwsze efekty pojawiają się już po upływie około 7 dni od podania toksyny, jednak w większości przypadków pełen efekt widoczny jest po ok. 10-14 dniach. Blokada ta jest stała przez okres kilku miesięcy, po których powraca początkowo osłabiona funkcja mięśni. Daje bardzo szybkie i długotrwałe efekty, a jednocześnie jest to zabieg nieinwazyjny i prosty w wykonaniu. Już po jednokrotnym zabiegu skóra wygląda młodziej i jest bardziej wypoczęta a efekt utrzymuje się nawet po zakończeniu działania toksyny. Poddając się zabiegowi z użyciem toksyny botulinowej po raz pierwszy, efekt relaksacji mięśni mimicznych utrzymuje się zazwyczaj ok. 3 miesiące.
W celu podtrzymania satysfakcjonującego rezultatu zaleca się ponowne podanie dawki podtrzymującej preparatu najszybciej, jak to możliwe gdy zauważymy pierwsze objawy powrotu kurczliwości mięśni poddanych terapii – takie działanie pozwala zachować relaksację mięśnie na dłuższy czas, nie dając zmarszczkom szansy na powrót. Kolejna dawka toksyny botulinowej, niepoprzedzona dłuższymi interwałami, w których mięśni mimiczne odzyskują pełną sprawność, pozwala utrzymać efekt relaksacji mięśni a tym samym efekt wypoczętej twarzy na jeszcze dłużej.
Wskazania do zabiegu
- zmarszczki poprzeczne czoła
- “lwia zmarszczka” (pionowa na czole)
- “kurze łapki” (wokół oczu)
- zmarszczeki “palacza” nad górną wargą
- pobruzdowania brody
- leczenia nadpotliwości pach, dłoni, stóp
Postępowanie po zabiegu
Po zabiegu korekty zmarszczek nie należy przez 4 godziny pochylać głowy (czytać ze spuszczoną głowa, kłaść się spać, wiązać butów) poddawać zabiegom pielęgnacyjnym, rozcierać i pocierać skóry w miejscu zabiegu. Głowa powinna pozostawać w pionie.
Nie zaleca się także spożywania alkoholu w dniu zabiegu.
Wizyty kontrolne
Po 2 tygodniach.
Przeciwwskazania
- alergie na składnik preparatu – albuminy ludzkie
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
- stosowanie antybiotyków z grupy aminoglikozydów i spektynomycyny
- stosowanie leków antykoagulacyjnych, np. aspiryny, ciagłe zażywanie leków przeciwbólowych lub przeciwgrypowych (w tych przypadkach leki te trzeba odstawić na 2 dni)
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- zbytnie osłabienie mięśni ostrzykiwanej okolicy
- choroby płytki nerwowo-mięśniowej (miastenia gravis, stwardnienie zanikowe boczne, zespół Lamberta-Eatona)
- padaczka
- stwardnienie rozsiane
Czas trwania zabiegu
10-15 minut.
Rekonwalescencja
Przez kilka godzin, w miejscu wstrzyknięcia preparatu, może utrzymywać się niewielkie zaczerwienienie oraz uwypuklenie. Sporadycznie może pojawić się siniak.