NA CZYM POLEGA ZABIEG

Własny tłuszcz pacjenta jest jednym z najlepszych i najbezpieczniejszych materiałów używanych do wypełniania ubytków, odbudowy i regeneracji. Możemy podawać go w formie makro, mikro i nanoprzeszczepu. Nie jest to materiał jednorodny, ale tkanka zawierająca różne typy komórek. Oprócz dojrzałych adipocytów, zawiera także komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej ADSCs oraz komórki warstwy stromalnej SVF. To właśnie ich potencjał wykorzystujemy do odbudowy struktur tkankowych i regeneracji.

Dzięki zaawansowanym technikom separacji uzyskujemy materiał najwyższej jakości gotowy do podania. Dzięki niemu możemy nie tylko odmłodzić skórę, ale także naprawić i odbudować ubytki powstające w wyniku chorób czy urazów, przyspieszyć gojenie się ran a także przebudować i poprawić wygląd rozległych blizn.

Przebieg zabiegu.

Tkankę tłuszczową możemy pobrać z różnych obszarów ciała takich jak brzuch, okolica lędźwiowa, pośladki, uda. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym nasiękowym, specjalnie przygotowanym roztworem Kleina. W pierwszym etapie, za pomocą cienkiej kaniuli, wprowadzamy roztwór znieczulający do tkanki podskórnej. Po około 15-20 minutach z tego miejsca za pomocą dedykowanej kaniuli pobieramy tkankę tłuszczową. W zależności od wskazań i potrzeb możemy pobrać jej od kilku do kilkudziesięciu ml. Pobrana tkanka wymaga następnie przygotowania przed podaniem. W celu pozbycia się resztek krwi oraz środka znieczulającego odwirowujemy ją, a następnie przy użyciu systemu łączników i filtrów przygotowujemy odpowiedni materiał. Wprowadzamy go w miejsca poddane leczeniu za pomocą kaniuli. Mikrofat używamy do wypełniania ubytków i przywracania objętości. Nanofat używamy do bardziej delikatnych okolic w celu ich regeneracji. Jego półpłynna struktura umożliwia nam podanie go bardzo płytko nie uzyskując niepożądanego efektu Tyndalla, czyli prześwitywania wprowadzonego materiału.

Istotą przeszczepienia tkanki tłuszczowej  jest jej przeżycie w miejscu, do którego zostanie zaimplantowana. Wymusza to na operatorze bardzo delikatne obchodzenie się z pobranym materiałem oraz odpowiednią technikę przeszczepienia. W rezultacie maksymalnie zwiększamy proces unaczynienia a tym samym przeżywalność komórek.

Wskazania do zabiegu

  • ubytki objętości w obrębie twarzy i ciała
  • zaburzenia owalu twarzy
  • bruzdy nosowo-wargowe, linie marionetki
  • dolina łez
  • zaniki tkanki tłuszczowej w obrębie powiek dolnych
  • blizny zanikowe i poparzeniowe
  • ubytki pourazowe
  • zaawansowane procesy starzenia skóry

Postępowanie po zabiegu

Przeszczepiona tkanka tłuszczowa jest tkanką żywą i wymaga delikatnego postępowania i pielęgnacji po implantacji. Mimo występującego obrzęku nie zaleca się nadmiernego schładzania miejsc poddanym zabiegowi. Nie należy także tych miejsc nadmiernie przegrzewać ani masować, szczególnie w pierwszych 72 godzinach po implantacji. Makijaż można nałożyć najwcześniej 24 godziny po zabiegu. Należy unikać urazów mechanicznych, sauny, opalania przez 1 miesiąc.

Miejsce z którego pobrano tkankę tłuszczową może być nieco tkliwe i mogą się pojawić się zasinienia. W tym miejscu należy stosować bieliznę uciskową przez tydzień. Rany należy dezynfekować środkiem antyseptycznym.

wizyty kontrolne

2 tygodnie po zabiegu.

Przeciwwskazania

  • alergia na środki znieczulenia miejscowego
  • zaburzenia krzepnięcia
  • aktywne zmiany zapalne na skórze
  • nowotwory

Znieczulenie

Miejscowe nasiękowe roztworem Kleina.

Czas trwania zabiegu

Czas trwania zabiegu może być zróżnicowany w zależności od obszarów poddanych leczeniu oraz ilości implantowanej tkanki.

Rekonwalescencja

Zazwyczaj 2-6 dni.

W obrębie miejsca dawczego mogą utrzymywać się zasinienia i tkliwość. W obrębie miejsc implantacji występuje obrzęk utrzymujcy się zazwyczaj 2-3 dni. Może także towarzyszyć tu tkliwość oraz zasiniena.