OPIS ZABIEGU

Blizny różnią się od siebie. Najczęściej dzielimy je na przerosłe i zanikowe. Mogę różnić się także kolorem, zawsze jednak jest to nieprawidłowa tkanka. W zależności od rodzaju blizny, jej rozległości oraz czasu w jakim powstała, mamy do dyspozycji wiele różnych technik leczenia. W każdym przypadku terapia dobierana jest indywidualnie. 

W przypadku małej, zanikowej blizny możliwe jest jej wycięcie z ponownym, warstwowym zeszyciem tkanek. Takie działanie często przynosi bardzo dobry efekt estetyczny, szczególnie jeżeli rana zamknięta jest bez napięcia a szwy usunięto dość szybko. Nie zawsze jest to jednak możliwe.

W przypadku bardziej rozległych blizn zanikowych lub małych, ale licznych blizn jak np. blizn potrądzikowych, z pomocą przychodzą nam nowe technologie. W takim przypadku bardzo dobre efekty uzyskujemy stosując laser frakcyjny, radiofrekwencją mikroigłową lub frakcyjne nakłuwanie mikroigłowe przy użyciu Dermapena. Zabiegi takie należy powtarzać w odstępach ok. 1-2 miesięcy, a ilośc sesji ustalana jest indywidualnie. Zazwyczaj to minimum 4-5 zabiegów.
Aby wspomóc procesy gojenia możemy podczas tego samego zabiegu dodatkowo zastosować osocze bogatopłytkowe lub fibrynę. Zawarte w nich czynniki wzrostu oraz płytki krwi nasilają regenerację i odbudowę tkanek.

Swoje bardzo istotne miejsce mają tutaj również komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej. W tym przypadku wykorzystujemy ogromny potencjał mezenchymalnych komórek macierzystych do odbudowy i regeneracji, szczególnie przydatny w leczeniu blizn poparzeniowych. Odrębnym i bardzo szerokim problemem są rozstępy. Powstają one najczęsciej podczas nadmiernego rozciągania skóry wskutek zerwania sieci włókien kolagenowych i elastynowych. W tym wypadku jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia jest radiofrekwencja mikroigłowa dająca nam możliwość podgrzania skóry na głębokości nawet 3 mm.

W każdym z tych przypadków leczenie jest trudne i długotrwałe. Należy pamiętać, ze możemy poprawić wygląd blizny i uzyskać bardzo dobre efekty estetyczne, ale nigdy nie zlikwidujemy jej całkowicie. Kombinacja różnych technik i metod oraz cierpliwość pacjenta to klucz do sukcesu.

Wskazania do zabiegu

  • blizny pourazowe
  • blizny poparzeniowe
  • blizny pooperacyjne
  • rozstępy

Postępowanie po zabiegu

Różne w zależności od rodzaju zabiegu.

Wizyty kontrolne

Ustalane indywidualnie w zależności od rodzaju zabiegu.

Przeciwwskazania

  • stany zapalne i infekcje skóry
  • zaburzenia krzepnięcia
  • ciąża i okres karmienia piersią
  • niewyrównana cukrzyca

Znieczulenie

Miejscowe maścią znieczulającą lub nasiękowe.

Czas trwania zabiegu

Od 10 min do godziny w zależności od rodzaju zabiegu.

Rekonwalescencja

W zależności od rodzaju zabiegu.