OPIS ZABIEGU
Zmianę barwnikową należy zbadać dermatoskopowo a następnie zakwalifikować do usunięcia chirurgicznego, w każdym przypadku budzącym niepokój onkologiczny. Usunięcie takiej zmiany wykonuje się w obrębie zdrowej skóry z niewielkim jej marginesem. W zależności od wyniku histopatologicznego leczenie uznaje się za zakończone lub wdraża się dalsze postępowanie. W społeczeństwie można jeszcze spotkać się z przesądem, mówiącym o tym, aby zmiany barwnikowej nie usuwać, ponieważ może „zazłośliwieć. Zasada ta działa dokładnie odwrotnie. Każdy nowotwór, który odpowiednio wcześnie uda nam się wykryć i usunąć, może być całkowicie uleczalny.
Zabieg to prosta procedura chirurgiczna wykonana w znieczuleniu miejscowym nasiękowym . Po zdezynfekowaniu skóry i obłożeniu sterylnymi chustami, następuje wycięcie zmiany skórnej z niewielkim marginesem zdrowych tkanek. Cięcia wykonywane są równolegle do linii Langera, tak aby blizna była jak najmniej widoczna lub zgodnie z zasadami chirurgii onkologicznej równolegle do naczyń chłonnych. Na koniec na ranę zakładane są szwy skórne i jałowy opatrunek, a wycięty materiał wysyłany jest do ekspertyzy histopatologicznej. Wynik uzyskujemy zazwyczaj po kilku dniach.
Wskazania do zabiegu
- znamiona barwnikowe skóry
- nowotwory skóry
- włokniaki twarde
- torbiele mieszkowe (kaszaki)
- tłuszczaki
- kępki żólte
- blizny zanikowe
Postępowanie po zabiegu
- ranę należy utrzymywać w czystości
- unikać zanieczyszczenia i zainfekowania rany
- codzienne przemywać roztworem antyseptycznym (Octenisept, Hospisept, AHD)
- nie używać wody utlenionej
- ranę osłaniać jałowym opatrunkiem
Wizyty kontrolne
Szwy usuwamy w zależności od umiejscowienia i rozległości rany między 5, a 14 dniem od zabiegu.
Przeciwwskazania
Alergia na środki znieczulenia miejscowego.
Znieczulenie
Miejscowe nasiękowe.
Czas trwania zabiegu
Około 30 minut.
Rekonwalescencja
Gojenie rany chirurgicznej następuje przez rychłozrost, dlatego w pierwszym okresie po zabiegu widoczny jest miejscowy stan zapalny z zaczerwienieniem i obrzękiem brzegów rany. W związku z tym towarzyszyć mu może nieznaczny dyskomfort, który w miarę czasu ustępuje. W wyniku procesu gojenia dochodzi do wytworzenia blizny. Pełna przebudowa blizny trwa do 3 miesięcy dlatego po około 2 tygodniach od usunięcia szwów można stosować silikonowe preparaty lub plastry na blizny.