NA CZYM POLEGA ZABIEG

Jedną z najważniejszych przyczyn powstawania kępek żółtych są zaburzenia gospodarki lipidowej związane z podwyższonym poziomem cholesterolu (głownie frakcji LDL) oraz trójglicerydów. Makrofagi pochłaniają nadmiar lipidów w wyniku czego tworzą się komórki piankowate zawierajace złogi cholesterolu. Klinicznie objawia się to występowaniem miękkich guzków widocznych na powiekach. Kształt, rozmiar i kolor kępek może różnić się od siebie, a z biegiem czasu kępki mogą się powiększać.

Najskuteczniejszą metodą usuwania kępek żółtych jest zabieg chirurgiczny. Umożliwia on usunięcie całej zmiany z wtórnym zeszyciem skóry. Odpowiednio poprowadzone linie cięć zapewniają bardzo dobry efekt estetyczny. W przypadku dużych zmian doszczętne ich wycięcie może nie być możliwe. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym nasiękowym. Kępki usuwane są z niewielkim marginesem niezmienionej skóry. Ostatecznie zabieg kończy założenie szwów skórnych.

Alternatywną metodą usuwania jest użycie lasera CO2. Takie postępowanie rekomendujemy jednak tylko do niewielkich, punktowych zmian, ponieważ usunięcie dużych zmian może wiązać się z  powstaniem mało estetycznej blizny zanikowej. W takim przypadku zabieg przeprowadzany jest również w znieczuleniu miejscowym a zmiany odparowane za pomocą lasera CO2. Rany goją się w ciągu kilku dni.

Wskazania do zabiegu

  • kępki żółte

Postępowanie po zabiegu

  • ranę należy utrzymywać w czystości
  • codziennie przemywać roztworem dezynfekcyjnym (Octenisept)

Wizyty kontrolne

Usunięcie szwów w 7 dobie po zabiegu.

Przeciwwskazania

  • alergia na środki znieczulenie miejscowego
  • duże lub nawracające zmiany (ryzyko niedomykalności powieki po zabiegu)

Znieczulenie

  • miejscowe nasiękowe

Czas trwania zabiegu

30-60 min.

Rekonwalescencja

Szwy usuwamy po 7 dniach od zabiegu. W tym czasie pacjent może odczuwać lekki dyskomfort związany z gojeniem się rany. Blizna przebudowuje się do 3 miesięcy od zabiegu.