OPIS ZABIEGU
Blepharoplastyka to chirurgiczna korekcja opadających powiek, które dla wielu pacjentów stanowi duży problem, nie tylko estetyczny. Nadmiar skóry może przeszkadzać w prawidłowym widzeniu, a w związku z tym powodować łzawienie i podrażnienie oka. Twarz wygląda przez to na zmęczoną i smutną. Prosty zabieg chirurgiczny może przywrócić jej pogodny wygląd, przez co oczy staną się bardziej widoczne, a cała twarz będzie wyglądać młodziej.
Głównym celem zabiegu jest nadanie oczom młodego i atrakcyjnego wyglądu. W pewnych sytuacjach poprawa aspektu wizualnego idzie w parze z przywróceniem funkcjonalności powiek, których nadmierna i zwiotczała skóra powoduje ograniczenie pola widzenia.
Każda plastyka powiek poprzedzona jest wnikliwą oceną warunków topograficznych oka i otaczających go struktur, biorąc pod uwagę symetrię szpary powiekowej, osadzenie oczu jak i ewentualne patologiczne zmiany chorobowe. Lekarz wykonujący zabieg wyjaśni możliwy do osiągnięcia rezultat i omówi potencjalne problemy, które mogą pojawić się podczas zabiegu. Niewątpliwie istotnym aspektem w uzyskaniu satysfakcjonującego efektu są realistyczne oczekiwania pacjenta, które lekarz szczegółowo omówi przed zabiegiem. Istotne jest także wyrównanie wszelkich zaburzeń hormonalnych, ze szczególnym uwzględnieniem chorób tarczycy.
Zabieg polega na usunięciu nadmiaru skóry powiek górnych często wraz z nadmiarem tłuszczu przedziałów tłuszczowych oraz fragmentu mięśnia okrężnego oka.
W pierwszej kolejności wykonuje się znieczulenie miejscowe za pomocą cienkiej igły, a następnie, po sprawdzeniu jego skuteczności, za pomocą skalpela oraz diatermii usuwany jest nadmiar skóry i zamykane są krwawiące naczynia. Na koniec na ranę zakładane są cienkie szwy oraz opatrunek uciskowy, który należy utrzymać przez około 24 godziny po zabiegu. Szwy usuwane są w 7-8 dobie po zabiegu.
WAŻNE!
Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania biochemiczne:
- morfologia
- układ krzepnięcia (APTT, PT, INR)
- jonogram (Na, K)
- w przypadku chorób tarczycy – TSH, FT3, FT4
- ewentualne dodatkowe badania zalecone na konsultacji przed zabiegiem
Na zabieg należy zgłosić się w wyznaczonym terminie bez makijażu i biżuterii. Sztuczne rzęsy muszą być usunięte przed zabiegiem.
Wskazania do zabiegu
- nadmiar skóry w obrębie powiek górnych
- ograniczenie pola widzenia przez nadmiar skóry powiek górnych
- duże „poduszki tłuszczowe
Postępowanie po zabiegu
- opatrunek uciskowy na ranę przez 1 dobę
- codzienna toaleta rany i przemywanie środkiem antyseptycznym
- maść z antybiotykiem przez 5-7 dni na ranę
- chłodne kompresy zmniejszające obrzęk przez tydzień
- ograniczenie wysiłku fizycznego i pochylania głowy przez 7 dni po zabiegu
Wizyty kontrolne
7-10 dni od zabiegu usuwane są szwy.
Przeciwwskazania
- zaburzenie krzepnięcia
- cukrzyca
- nadczynność tarczycy
- niestabilne nadciśnienie tętnicze
- duszność
- infekcje i stany zapalne w obrębie skóry powiek
- zakażenia bakteryjne, grzybicze lub wirusowe
- alergia na środki znieczulenia miejscowego
Znieczulenie
Miejscowe nasiękowe roztworem Lignocainy.
Czas trwania zabiegu
1-2 godzin
Rekonwalescencja
Bezpośrednio po zabiegu utrzymuje się znaczny obrzęk oraz zasinienie w obrębie powiek. Objawy te ustępują zazwyczaj w ciągu 7-10 dni. Pełna ewolucja i przebudowa blizny trwa do 6 miesięcy.