OPIS ZABIEGU
Blizny różnią się od siebie. Najczęściej dzielimy je na blizny przerosłe i blizny zanikowe. Mogę różnić się także kolorem, zawsze jednak jest to nieprawidłowa tkanka. W zależności od rodzaju blizny, jej rozległości oraz czasu w jakim powstała, mamy do dyspozycji wiele różnych technik leczenia. W każdym jednak terapię dobieramy indywidualnie.
W przypadku gdy blizny zanikowe są małe, ale bardzo liczne, jak np. blizny potrądzikowe lub mamy do czynienia z bardzo rozległą blizną, z pomocą przychodzą nam nowe technologie. W takim przypadku bardzo dobre efekty uzyskujemy stosując laser frakcyjny, radiofrekwencją mikroigłową lub frakcyjne nakłuwanie mikroigłowe przy użyciu Dermapena. Zabiegi takie należy powtarzać w odstępach ok. 1-2 miesięcy, a ilośc sesji ustalana jest indywidualnie. Zazwyczaj to minimum 4-5 zabiegów.
Aby wspomóc procesy gojenia możemy podczas tego samego zabiegu dodatkowo zastosować osocze bogatopłytkowe lub fibrynę. Zawarte w nich czynniki wzrostu oraz płytki krwi nasilają regenerację i odbudowę tkanek.
Swoje bardzo istotne miejsce mają tutaj również komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej. W tym przypadku wykorzystujemy ogromny potencjał mezenchymalnych komórek macierzystych do odbudowy i regeneracji, szczególnie przydatny w leczeniu blizn poparzeniowych. Odrębnym i bardzo szerokim problemem są rozstępy. Powstają one najczęsciej podczas nadmiernego rozciągania skóry wskutek zerwania sieci włókien kolagenowych i elastynowych. W tym wypadku jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia jest radiofrekwencja mikroigłowa dająca nam możliwość podgrzania skóry na głębokości nawet 3 mm.
W każdym z tych przypadków leczenie jest trudne i długotrwałe. Należy pamiętać, ze możemy poprawić wygląd blizny i uzyskać bardzo dobre efekty estetyczne, ale nigdy nie zlikwidujemy jej całkowicie. Kombinacja różnych technik i metod oraz cierpliwość pacjenta to klucz do sukcesu.
CZYTAJ TAKŻE BLIZNY PRZEROSŁE I BLIZNOWCE (KELOIDY)
Wskazania do zabiegu
- blizny pourazowe
- blizny poparzeniowe
- blizny pooperacyjne
- rozstępy
Postępowanie po zabiegu
Różne w zależności od rodzaju zabiegu.
Wizyty kontrolne
Ustalane indywidualnie w zależności od rodzaju zabiegu.
Przeciwwskazania
- stany zapalne i infekcje skóry
- zaburzenia krzepnięcia
- ciąża i okres karmienia piersią
- niewyrównana cukrzyca
Znieczulenie
Miejscowe maścią znieczulającą lub nasiękowe.
Czas trwania zabiegu
Od 10 min do godziny w zależności od rodzaju zabiegu.
Rekonwalescencja
W zależności od rodzaju zabiegu.