NA CZYM POLEGA ZABIEG

Jedną z najważniejszych przyczyn powstawania kępek żółtych są zaburzenia gospodarki lipidowej związane z podwyższonym poziomem cholesterolu (głownie frakcji LDL) oraz trójglicerydów. Makrofagi pochłaniają nadmiar lipidów w wyniku czego tworzą się komórki piankowate zawierajace złogi cholesterolu. Klinicznie objawia się to występowaniem miękkich guzków widocznych na powiekach. Kształt, rozmiar i kolor kępek może różnić się od siebie, a z biegiem czasu kępki mogą się powiększać.

Najskuteczniejszą metodą usuwania kępek żółtych jest zabieg chirurgiczny. Umożliwia on usunięcie całej zmiany z wtórnym zeszyciem skóry. Odpowiednio poprowadzone linie cięć zapewniają bardzo dobry efekt estetyczny. W przypadku dużych zmian doszczętne ich wycięcie może nie być możliwe. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym nasiękowym. Kępki usuwane są z niewielkim marginesem niezmienionej skóry. Zabieg kończy założenie szwów skórnych.

Alternatywną metodą usuwania jest użycie lasera CO2. Polecane jest jednak do niewielkich punktowych zmian, ponieważ usuwanie dużych zmian związane jest z ryzykiem powstania mało estetycznej blizny zanikowej. W takim przypadku zabieg przeprowadzany jest również w znieczuleniu miejscowym a zmiany odparowane za pomocą lasera CO2. Rany goją się w ciągu kilku dniu.

Wskazania do zabiegu

  • kępki żółte

Postępowanie po zabiegu

  • ranę należy utrzymywać w czystości
  • codziennie przemywać roztworem dezynfekcyjnym (Octenisept)

Wizyty kontrolne

usunięcie szwów w 7 dobie po zabiegu

Przeciwwskazania

  • alergia na środki znieczulenie miejscowego
  • duże lub nawracające zmiany (ryzyko niedomykalności powieki po zabiegu)

Znieczulenie

  • miejscowe nasiękowe

Czas trwania zabiegu

30-60 min.

Rekonwalescencja

Szwy usuwane są po 7 dniach od zabiegu. W tym czasie pacjent może odczuwać lekki dyskomfort związany z gojeniem się rany. Blizna przebudowuje się do 3 miesięcy od zabiegu.